Сухопътно преминаване на Южна Америка
Мечтата Южна Америка
Експедицията в Южна Америка бе естествено продължение, след завръщането ни от Африка. Континента ме привличаше със своята природна разнообразност и културно богатство.
Също както Пламена и за мен дойде времето да последвам една от мечтите си. Пътят ни до латино континента, подобно на пътя ни до Африка, също бе съпроводен с десетки трудности и въпросителни.
Въпреки премеждията заминахме, след като работихме здраво в дъждовна Англия, за да съберем средства.
Изминахме над 10 000 км по суша, прекосявайки целия континент от юг на север.
Посока – Север
Прекосяването на Южна Америка включваше преминаване през най-сухата пустиня на Земята, през каньони с дълбочина от над 4100 м, Андски проходи високи над 5000 м, най-голямата солна пустиня в света, плаване над 800 км по реките Укаяли, Амазонка и Мараньон, в дълбоката амазонска джунгла.
Живяхме с местните в дъждовните гори на Амазония, скитахме се по самотните карибски плажове, попаднахме в плен и дори се снимахме в холивудска продуцкия. Все незабравими моменти, които описваме в книгата ни “Стъпки към Непознатото”
Това бяха спиращи дъха дни на многоликия континент. По време на експедицията срещнахме и живяхме с племената аймара, кечуа, коги, уайу, сарагуро и други етноси, които населяват континента.
Приключението ни изправи пред трудни моменти, които преодоляхме, за да продължим напред. В амазонската джунлга ни плениха, заради проклятието на черното злато, а освен всичко друго имаше истинска опасност да срещнем амазонски пирати, докато плавахме по Укаяли, Амазонка и Мараньон.
- Имат ли цена мечтите?
- Защо жените в Боливия се млатят?
- Как се преминава през един от най-смъртоносните пътища в света?
- Какво е усещането да си сам сред разреденият въздхух на Андите (5000 н.в.)?
- Защо жените в перуанската джунгла използват плюнка, за да си направят напитка?
- Как пустинните дюни докараха Пламена до безсъзнание?
- Опасно ли е да пътуваш на автостоп в Южна Америка?
- Кои са синовете на слънцето?
Отговорите на тези въпроси и цялата експедиция за прекосяването на Южна Америка от юг на север (Чили, Боливия, Перу, Еквадор, Колумбия) ще откриеш във втората част на книгата ни “Стъпки към Непознато”.
В първата част на книгата описваме и шестмесечната ни доброволческа мисия в Замбия, където живеем с местно африканско племе без постоянен ток, течаща вода и интернет.