Чили е страхотна държава и една от най-развитите и сигурни за пътуване страни в Южна Америка.
На територията й прекарахме около три седмици и през голяма част от времето разчитахме на добротата на местните, които не ни разочароваха.
По-долу излагаме 19 факта и впечатления от нашият престой в страната, които ще ви помогнат да си създадете първоначално мнение за реалната обстановка в Чили и да прецените дали държавата е за вас.
Според установения безвизов режим, притежатели на валидни български задгранични паспорти са освободени от виза за пребиваване в Чили до 90 дни в рамките на всеки шест месеца.
Когато пристигнете на летището ще ви поискат паспорта и ще ви сложат печат. Това е всичко и НЕ се заплаща нищо.
Испанския завоевател Педро де Валдива основава държавата след битка с местните индианци през 1541 г. Години по-късно следва война за независимост с Испания, която продължава от 1818-1826.
Официалния ден на независимостта в Чили е обявен на 5 Април 1818 г., а испанците признават независимостта на чилийците едва през 1844 г.
Според древната етническа група аймара „Чили“ означава „мястото, където свършва земята“
Държавата е разположена в югозападната част на Южна Америка. Граничи с Перу на север, с Боливия на североизток, с Аржентина на изток и с Тихия океан на запад.
Чили е държавата в най-южната част в света и най-близо разположената до Антарктида.
Дължината й от север на юг е 4300 км. Тя е една от най-дългите страни в света, но не и най-дългата, както много хора смятат погрешно. За сметка на дължината, ширината й е много по-малка – в най-широката си част от изток-запад достига до 350 км.
Чили
4300 км.
Бразилия
4378 км.
Русия
5000 км.
Изключително разнообразен. Дължи се на дължината на страната и географското и разположение, което описахме по-горе.
Може да обобщим, че на север е разположена най-сухата пустиня на Земята – Атакама и климата е сух, следователно се пригответе за пустинен климат(силно слънце през деня, студ през вечерта) В централната част на Чили климата е средиземноморски, а на юг субполярен. Официално са признати около 10 климатични зони в страната.
Това означава, че можеш да идеш на плаж, а в някои части на Андите да караш ски и всичко това в рамките на един ден!
Звучи страхотно нали?
Ето и най-подходящото време за посещение на страната:
- От октомври до март (Най-лесно може да се ориентирате по следния начин: Когато в България е лято в Чили е зима и обратно)
Но не трябва да се ограничавате в тези месеци. Ние пристигнахме в Чили през месец май и въпреки, че на моменти беше облачно и дори студено (особено в Сантяго) се пътуваше приятно. За хората, които пресичат страната с колело през зимата е по-приятно да се пътува, защото температурите са по-ниски.
Имайте предвид, че ако отивате в национален парк “Торес дел Пайне” (Torres del Paine) през изброените месеци е много заето, това е подходящото време за посещение на Патагония. Съответно цените са по-високи тогава.
За сметка на това именно през тези месеци е подходящ момент да се посетят другите райони в Чили, където е много по-спокойно, тъй като голяма част от туристи и местни почиват в Патагония.
Ето и 3 графики за температурите в района на Атакама, централната част на Чили и Патагония, които да ви помогнат с планирането.
Когато сте в Чили очаквайте земетресение. Зоната на която е разположена Чили е силно сеизмична и на ден в Чили се регистрират около 8 хил. земетресения. По-голямата част от тях за всеобща радост са незначителни.
Ето и графика, която да ви ориентира кога и къде са били най-силните трусове през последните 10 г. Обърнете внимание, че 6 от трусовете са били в първите месеци на годината.
17 милиона
Населението е концентрирано в големите градове, което оставя огромни участъци от Андите и пустинята за изследване. Само в столицата Сантяго живеят над 7 мил. души (1/3 от чилийците).
По-долу информация за по-големите градове в страната по население:
Преди испанската инвазия на територията на Чили е имало десетки предиспански народи, но след пристигането на колонизаторите някои от тях са изчезнали, а други са се слели с по-силно доминиращи групи.
В момента едва 13 % от населението е съставено от потомци на индианците. Най-голямата етническа група е мапуче. Испанците след пристигането си в Чили не са успели да я поробят. Другите етноси са аймара, кечуа, койа, атакаменьо и рапануи. Последните се срещат единствено на Великденския остров в Полинезия, който също е част от Чили.
В северната част на страната ще забележите много повече хора с индиански корени отколкото на юг.
Ето и бърз поглед върху етносите в страната:
Бели и без индиански произход
0%
Мапуче
0%
Аймара
0%
Кечуа
0%
Други
0%
Религията в Чили е предимно християнска. Очаквайте да ви питат често каква е вашата религия. Чилиййците са любопитни хора и в това няма офанзива, дори и ако не сте християни.
Поглед върху процентното разпределие на религията в Чили:
Католици
0%
Протестанти
0%
Атеисти
0%
Други
0%
Испански.
Чилийците говорят много бързо и е трудно да се усвои испанския език в тази държава. За сравнение в Боливия и Перу се говори много по-бавно и е много по-лесно за неговорещите да разбират и да научат езика по-бързо. В Чили наистина изпитвахме големи затруднения заради скорострелния начин на говорене на чилийците.
Ето и 20 полезни фрази, които може да ви послужат.
- Hola(Оля) – Здравей
- Me llamo(Ме ямо) – Моето име е
- Como te llamas(Комо те ямас) – Как се казваш?
- Mucho gusto(Мучо густо) – Приятно ми е да се запознаем
- Adios(Адиос) – Довиждане
- Por Favor(Пор фавор) – Моля
- Gracias(Грасиас) – Благодаря
- De Nada(Де Нада) – Пак заповядай, за нищо
- No hay de que(Но ай де ке) – Няма проблем
- Disculpe(Дискулпе) – Извинете
- Lo siento(Ло сиенто) – Съжалявам
- No entiendo(Но ентиендо) – Не разбирам
- Puede repetir más despacio?(Пуеде репетир мас деспасио) – Може ли да повторите по-бавно?
- Qué es esto?(Ке ес есто) – Какво е това?
- Dónde está?(Донде еста) – Къде е?
- Que te gusta hacer?(Ке те густа асер) – Какво искаш/обичаш да правиш
- Me gusta Ir(Ме густа ир) – Бих искал да отида
- Nos vemos manana(Нос вемос маняна) – Ще се видим утре/ до утре
- Hasta luego(Аста луего) – Ще се видим по-късно
- Hasta pronto amigo(Аста пронто амиго) – До скоро, приятел
Най-стабилната икономика в Южна Америка. Страната е изключително развита и стандарта на живот е много добър.
Чилийците с които се запознахме ни информираха, че хора от Европа – най-вече от Испания се преместват в страната им да работят заради високия стандарт.
Медта е основната суровина на Чили – страната произвежда 1/3 от световния добив.
Мината „Ескондида“ е най-голямата мина в света за производство на тази суровина разположена в пустинята Атакама.
Чили е скъпа държава. Цените на стоките и услигуте ни се виждаха прекалено високи и бяхме много икономични. Допълнително тепърва започвахме приключението и не бяхме сигурни дали ще имаме достатъчно финанси, за да го завършим.
По-долу може да видите ориентировъчен чарт за цените, които може да очаквате в магазин. Възможно е да има разлики.
Ако някой читател живее в Чили и може да потвърди цените в момента може да се свърже с нас по всяко време, за да актуализираме графиката.
Практически корупция, която може да се усети от пътуващи не съществува противно на първоначални очаквания от много пътешественици, особено тези които идват от север на юг и които са преминали през държави като Перу и Боливия.
Здравеопазването в страната е развито. Не би трябвало да се притеснявате от качеството на обслужване, ако ви се наложи да посетите лечебно заведение.
Най-добрите пътища, които видяхме в Южна Америка са в Чили. Уникална инфраструктура преминаваща през пустини и планини.
Чили често се сравнява и дори надминава в това отношение и най-развитите в Европа държави.
В Чили никога не се почувствахме застрашени. Дори и в столицата Сантяго.
Страната е една от най-безопасните в цяла Южна Америка.
Местните са добри и учтиви и няма да имате проблем с тях. Няма да ви се случи да ви поискат повече пари за автобус, храна или вход за даден национален парк само, защото сте чужденци.
“Феномен”, който на територията на Перу и Боливия се среща често.
В по-малките населени места има голяма вероятност да ви поканят на обяд или просто да си говорите.
Високи.
Очаквайте да платите между 40-70 лв. за нощувка в зависимост от мястото на настаняване.
Като алтернатива може да се използва платформата “Couchsurfing”(Каучсърфинг). За повече информация посетете официалния сайт: http://couchsurfing.com
Безпроблемно.
В Чили изцяло разчитахме на палатката си и никога не се почувстахме в опасност. Обстановката беше много спокойна.
Спахме по плажове, разпъвахме я в пустинята и в Андите и това не представляваше проблем за местните.
Повече за придвижването ни от юг на север в страната може да прочетете тук и тук.